Przygotowanie w domu do metody Montessori

Wyobraźnia każdego dziecka najlepiej rozwija się w specjalnie przygotowanej scenerii. Zagospodarowanie domowego otoczenia dla niemowląt i małych dzieci ma podstawowe znaczenie w ich rozwoju i wcale nie potrzebujemy wydawać sporych kwot w sklepach, by nasz dom był bezpiecznym miejscem dla naszego dziecka.

Pierwsze sześć lat życia każdego człowieka jest najbardziej istotnym czasem w jego rozwoju. To wtedy kształtuje się odrębna osobowość. Zadaniem rodzica jest przygotowanie przestrzeni domowej w taki sposób, by nie utrudniać, a raczej ułatwić dziecku rozwój i poczucie własnej wartości. Przygotowanie otoczenia nie może być przypadkowe, należy je dokładnie przemyśleć i przygotować. Istotne jest to przede wszystkim w przypadku najmłodszych dzieci. To przez wiarę i zaufanie dziecko może się otworzyć na świat. Rodzic zapewnia mu otoczenie i pomoc, które są niezbędne w dążeniu do celu.

Przygotowanie pokoju

Pokój dziecka powinien być miejscem, po którym porusza się ono swobodnie i bez przeszkód. Łóżko pociechy powinno wyglądać zachęcająco, by sen nie był karą dla dziecka. Sypialnia nie jest miejscem do oglądania telewizji. Powinno się znaleźć w niej również wygodne miejsce do czytania. Dobrym pomysłem jest zapełnianie ścian pracami dziecka. Pokój wypełniony kolorowymi rysunkami przygotowanymi przez nasze pociechy staje się inspirujący. Własny pokój dziecka powinien pozwolić mu na kolekcjonowanie ulubionych przedmiotów. Na nisko zawieszonych półkach można poukładać pamiątki z wakacji- muszelki czy kamienie.

Zagospodarowanie kuchni

Kuchnia jest pomieszczeniem, do którego rodzice niechętnie wpuszczają swoje dzieci. Wszelkie produkty używane przez najmłodszych stoją na wysoko powieszonych półkach albo schowane są głęboko w szafkach. Dziecko jest wtedy uzależnione od rodzica. To on musi mu podać płatki, przez co dziecko nie może wykonać podstawowych czynności samemu. Rodzic Montessori powinien tak zagospodarować przestrzeń kuchenną, żeby dziecko mogło poruszać się po kuchni swobodnie. Należy przygotować nisko postawioną szafkę, do której pociecha sięgnie. Tam powinny być umieszczone produkty, które są bezpieczne dla dziecka. Dziecko tym samym czuje się niezależne i zaszczycone, gdyż mu zaufałeś. Potrafi wtedy samo nalać sobie wodę czy otworzyć deser. Zaleca się kupno schodka, by dziecko mogło sięgnąć do zlewu i pomóc w sprzątaniu po posiłku.

Łazienka

Dla dziecka pragnącego umyć dłonie, największą porażką jest niemożliwość sięgnięcia po dozownik z mydłem. Zwykle jest on ustawiony za daleko. Montessoriański rodzic powinien zadbać, by najpotrzebniejsze rzeczy w łazience były w zasięgu ręki dla dziecka. Jeżeli zlew ustawiony jest zbyt wysoko tutaj również może pomóc schodek, na który dziecko może stanąć. Dziecko nie może być ograniczone w domu. Własny ręcznik, własny kubek i szczoteczka do zębów- to jest ich dom i muszą czuć się w nim bezpiecznie. Lustro pozwala spojrzeć dziecku na samego siebie. Podchodząc do niego, są w stanie zobaczyć się od stóp do głów.

Salon

W naszych dużych salonach spędzamy dużo czasu. To pomieszczenie w domu, gdzie ogląda się telewizję, rozmawia i przyjmuje gości. Pamiętajmy, aby wśród wielu mebli znalazła się chociaż jedna półka na książki, która będzie łatwo dostępna dla dzieci. Wystarczy jedna dodatkowo zawieszona półka i niskie krzesełko, by dziecko mogło czuć się bezpiecznie i swobodnie.

Zagospodarowując swoją przestrzeń w domu, nie bądźmy egoistami. Pamiętajmy, że to nie tylko my mamy czuć się swobodnie. Sposób w jaki przygotujesz swój dom ma również wpływa na rozwój dziecka i nauczenie ich najważniejszych czynności niezbędnych w dorosłym życiu.