Wersja językowa:

Kolejna odsłona projektu "Śladami Wielkich Polaków"

Przez kilka ostatnich tygodni pracowaliśmy w grupie szkolnej nad projektem Śladami Wielkich Polaków – Maria Skłodowska-Curie.

Wspomniana wybitna fizyczka i chemiczka pojawiła się w naszej sali osobiście. W białym uniformie, w okularach ochronnych na głowie, z fiolką i dziwnymi przyrządami w rękach, wyglądała jakby dopiero opuściła laboratorium.

Na początku spotkania usłyszeliśmy o jej wkładzie w teorię promieniotwórczości, opracowanych przez nią sposobach rozdzielania izotopów promieniotwórczych oraz odkryciu dwóch nowych pierwiastków – radu i polonu. Za te odkrycia naukowe Maria  Skłodowska-Curie otrzymała dwie nagrody Nobla.

Następnie z prezentacji poprowadzonej przez panią Sylwię dowiedzieliśmy się, że cała materia składająca się na Wszechświat zbudowana jest z maleńkich drobin – ATOMÓW. Co więcej, rodzajów tych atomów znamy już 118. Najbardziej zaskakujące było dla nas to, że ten sam piarwiastek spotkamy na planecie Jowisz i w balonach napełnionych helem, a człowiek zbudowany jest w dużej części z węgla, tak samo jak rysik w ołówku. Niesamowite!

Wiemy już, że wszystkie pierwiastki zostały uporządkowane przez Mendelejewa. Idąc za jego przykładem i my stworzyliśmy Układ Okresowy Pierwiastków – miał szerokość 2 metrów!

W następnej kolejności budowaliśmy różne przedmioty, biorąc pod uwagę ich skład chemiczny. Dobieraliśmy odpowiednie ilości każdego pierwiastka i zamykaliśmy je w pudełku. W ten sposób stworzyliśmy kota, meteoryt, Słońce, butelkę PET i różę. W trakcie omawiania zbudowanych przez nas  obiektów, stwierdziliśmy, że istoty żywe zawierają dużo węgla, podobnie jak tworzywa sztuczne, a ciała niebieskie składają się głównie wodoru i helu. Ważnym składnikiem budującym nasz świat jest tlen.

Naszym kolejnym krokiem było zapoznanie się z budową atomu. Poznaliśmy protony, neutrony i poruszające się wokół nich elektrony. Wiemy już, co to jest liczba atomowa i jak obliczyć masę atomową pierwiastka.

Zagraliśmy też w znane wszystkim „statki” - jako plansza posłużył nam Układ Okresowy Pierwiastków. To była świetna zabawa!

Zwieńczeniem projektu była wizyta w  Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. W czasie przeprowadzonych tam warsztatów poznaliśmy podstawowe składniki produktów spożywczych. Identyfikowaliśmy je za pomocą doświadczeń chemicznych, np. sprawdziliśmy laboratoryjnie obecność białka w twarogu, glukozy w soku owocowym czy skrobi w ziemniaku.