Zapraszamy do specjalnego działu poświęconego nauce w domu – znajdziecie tu informacje o działaniach naszych placówek w tym zakresie plus najciekawsze propozycje edukacyjnych i naukowych wyzwań oraz ambitnej rozrywki online. Czas izolacji być może nie będzie łatwy, ale na pewno nie musi być nudny 🙂
Informacja od Dyrekcji MCEM: Wygląda na to, że nauka online się przedłuży. Nie wiadomo, do kiedy to potrwa, ale codziennie docierają do nas kolejne komunikaty MEN mobilizujące nas do organizowania całego procesu edukacji on line (lekcje, materiały do pracy, sprawdzanie, ocenianie). Nie spodziewaliśmy się takiej sytuacji, ale warto się zastanowić nad tym, na ile jest on trudnością, a na ile szansą? Dobrze wykorzystajmy ten czas, również na rozwijanie nowych kompetencji, bo przecież dzięki nowoczesnym technologiom edukacja i tak zmierza ku zdalnemu nauczaniu.
Aktualizacja 2020.03.23
Grupa High School: Od dzisiaj wszystkie zajęcia (łącznie z muzyką) odbywają się online. Łączymy się z uczniami za pomocą Zooma, Discorda oraz Hangouta. Materiał do pracy, ćwiczenia, źródła, linki umieszczamy uczniom na Dysku Google. Pracujemy nad poprawą komunikacji, dlatego od jutra wprowadzimy google classroom. Tam uczniowie znajdą zadania do pracy, ćwiczenia oraz linki.
Aktualizacja 2020.03.23
Pozostając z Państwem w kontakcie w czasie niełatwym dla nas wszystkich, chcielibyśmy udostępnić zebrane przez nas informacje i wskazówki, które mogą być przydatne w organizowaniu czasu pracy własnej i edukacji dzieci. Przesyłamy także informacje od naszego szkolnego psychologa. Niektóre materiały zawierają podobne treści, ale nieco inaczej zaprezentowane. Możecie Państwo zdecydować, jaka forma dla Was jest najlepsza.
Materiały będą także udostępnione na dysku w poszczególnych grupach.
LINK DO FOLDERU: Dysk Google
Aktualizacja 2020.03.21
Przedszkole: Dla Dzieci w wieku przedszkolnym najważniejsze w tym wyjątkowym czasie jest poczucie bezpieczeństwa. W trosce o Ich dobrostan zaproponowaliśmy Rodzicom zapoznanie się z nagraniem przygotowanym przez psychologa dziecięcego, Anitę Janeczek – Romanowską, które dotyczy tego, jak Rodzice mogą wspierać Dzieci i jak mogą zadbać o samych siebie. Każdego dnia wysyłamy Rodzicom propozycje aktywności dla Dzieci. Bardzo zależy nam na stałym kontakcie z Rodzicami. Na bieżąco sprawdzamy potrzeby Rodziców i Dzieci, by w odpowiedzi na nie przygotować kolejne zadania. Nasze propozycje to aktywności „Montessori w domu”, prace plastyczne, zabawy przy muzyce, eksperymenty. Na przyszły tydzień przygotowujemy nagrania, dzięki którym Dzieci będą mogły nas usłyszeć i razem z nami pobawić się w nasze montessoriańskie zabawy i pośpiewać nasze piosenki. Ważne jest dla nas byśmy przez ten pełen wyzwań czas, mogli dbać o nasze wyjątkowe relacje z Dziećmi – naszymi Przedszkolakami.
18.03.2020: Podsumowanie naszych dotychczasowych działań:
1. Grupy Lower Elementary: dzieci realizują aktulne zadania (powtórzeniowe) i wypełniają Karty Sukcesu.
– Nauczyciele uczestniczyli w szkoleniu on line z Google Classroom.
– od przyszłego tygodnia ruszą zajęcia on line. Trzeba jeszcze wszystko dopracować.
2.Grupa Upper Elementary: od jutra startują z konsultacjami on-line.
– od poniedziałku zaczynają się lekcje on-line
– Nauczyciele są po szkoleniu z Google Classroom i celem jest praca na tej platformie.
3. Grupa Middle School i High School: część Nauczycieli od początku prowadzi zajęcia on line.
– w tym tygodniu dołączą pozostali
– Nauczyciele są w kontakcie ze swoimi uczniami i na bieżąco przesyłają materiały do nauki i reagują na informacje zwrotne.
NAJCIEKAWSZE PROPOZYCJE EDUKACYJNYCH I NAUKOWYCH WYZWAŃ ORAZ AMBITNEJ ROZRYWKI ONLINE!
Epodreczniki to bezpłatne, stworzone i administrowane przez MEN narzędzie edukacyjne, które oferuje nauczycielom i uczniom gotowe materiały dydaktyczne. Platforma umożliwia także tworzenie, współtworzenie nowych treści i dzielenie się nimi z uczniami, tworzenie testów sprawdzających.
Adres: https://epodreczniki.pl
NIEferie – na tej stronie zebrano propozycje ciekawych i wartościowych stron oraz zajęć i aktywności online, z których można skorzystać nie wychodząc z domu. Wystarczy telefon, komputer czy tablet, by czas przymusowego ograniczenia kontaktów stał się czasem odkryć, a nie nudy.
Adres: https://nieferie.pl/
Ninateka to serwis, na którym znajdują się filmy dokumentalne, fabularne, reportaże, animacje, zapisy spektakli teatralnych i operowych, koncerty, relacje dokumentujące życie kulturalne i społeczne oraz audycje radiowe.
Adres: https://ninateka.pl/edu
Wielki zbiór filmów, książek i kursów online – w tym ponad 1000 klasyków kina za darmo!
Adres: http://www.openculture.com
Internet w czasach domowej kwarantanny pozwala teatrowi odgrywać wszystkie jego role: tutaj też jest miejscem sztuki, rozrywki i życia społecznego.
Adres: https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kultura/1946804,1,teatr-na-czas-kwarantanny
Propozycje Centrum Nauki Kopernik: Co można robić w domu? Eksperymentować, konstruować, główkować, a przy tym – doskonale się bawić.
Adres: http://www.kopernik.org.pl/kopernikwdomu/
Kiedyś podróżowało się palcem po mapie. Dziś narzędzia do poznawania zabytków bez wychodzenia z domu są znacznie bardziej zaawansowane.
Adres: https://culture.pl/pl/artykul/zabytek-w-sieci
Lekcje historii online z Muzeum Powstania Warszawskiego.
Adres: https://www.facebook.com/1944pl/